18 vuotta täytettyään opiskelija voi Wilmassa antaa huoltajalle oikeuden seurata merkintöjä ja poissaoloja seuraavasti:
Jos huoltajan Wilma-yhteys katkeaa tai Wilma ilmoittaa mahdollisesta yhteyden katkeamisesta, tarkistakaa ensin, että yllä mainittu rasti on edelleen asetettuna haluamallanne tavalla.
Opiskelija voi halutessaan estää huoltajan pääsyn Wilmaan. Tämä asetus voidaan ottaa käyttöön vasta 18 vuotta täyttämisen jälkeen, ei etukäteen.
Wilman tekniset päivitykset saattavat ajoittain poistaa annetun huoltajaoikeuden rastin. Tästä syystä opiskelijan on hyvä tarkistaa rastin tila säännöllisesti.
Koulu suosittelee, että mahdollisimman moni opiskelija antaisi huoltajalleen oikeuden seurata opintojen edistymistä ja poissaoloja, vaikka opiskelija itse vastaisikin yhä enemmän omista asioistaan.